V súčasnosti trend home office prerástol do úplne iného rozmeru – čoraz viac ľudí pracuje zo zahraničia. Kto by nechcel mať v práci výhľad na more, alebo sedieť počas pracovnej doby na pláži! Zamestnávatelia, ktorí nechcú stratiť kvalitných zamestnancov, to umožňujú. Na čo si však dať z hľadiska legislatívy pozor?
Poistenie môžete mať na Slovensku
Zamestnanci si väčšinou želajú pracovať z inej krajiny preto, že tam žijú ich rodinní príslušníci, majú tam rekreačný dom alebo jednoducho chcú cestovať a zmeniť pracovné prostredie. V rôznych krajinách platia odlišné pravidlá, a to tiež spôsobuje odlišný dopad pre zamestnávateľa. Je preto len na ňom, z ktorých krajín prácu zo zahraničia povolí, a z ktorých nie.
Máme pre vás dobrú správu: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR našťastie už pred rokom uzatvorilo multilaterálnu Rámcovú dohodu o udeľovaní výnimiek v prípade cezhraničnej telepráce a tá umožňuje cezhraničným zamestnancom, ktorí pracujú na diaľku formou telepráce, aby boli aj naďalej poistení v systéme sociálneho zabezpečenia v štáte sídla svojho zamestnávateľa, teda na Slovensku.
Počíta sa to rovnako
Spomínaná “telepráca” predstavuje formu práce, ktorá umožňuje zamestnancom vykonávať svoje pracovné povinnosti z pohodlia vlastného domova, ale aj iného miesta mimo kancelárie zamestnávateľa.
Takáto práca sa vykonáva pravidelne v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času a s použitím informačných technológií. V praxi to teda znamená, že môžete byť na pláži so zapnutým notebookom a počíta sa vám to rovnako, ako keby ste boli na Slovensku.
Vo všeobecnosti platí, že pri výkone telepráce v rozsahu 25 % a viac sa podľa základného pravidla určuje, že zamestnanec je poistený v štáte svojho bydliska. Rámcová dohoda ministerstva umožňuje aj výnimku z uplatňovania právnych predpisov sociálneho zabezpečenia.
SZČO zo zahraničia pracovať nemôžu
Výnimka sa však netýka všetkých. Týka sa len tých zamestnancov, ktorí vykonávajú teleprácu v mieste svojho bydliska v rozsahu menej, ako 50 % celkového pracovného času a ich zamestnávateľ má sídlo alebo miesto podnikania v inom signatárskom štáte. V takom prípade môže byť zamestnanec poistený v štáte podľa sídla zamestnávateľa.
Rámcová dohoda sa tiež nevzťahuje na samostatne zárobkovo činné osoby a zamestnancov, ktorí vykonávajú ďalšiu závislú činnosť v inom štáte, alebo zamestnancov, ktorých práca sa nedá charakterizovať ako telepráca. Dôležitou podmienkou pre uplatnenie výnimky je podanie žiadosti v krajine zamestnávateľa.
Žiadosť sa dá podať aj za spätné obdobie, ktoré nepresahuje 3 mesiace za podmienky, že za uvedené obdobie boli za zamestnanca zaplatené príspevky na sociálne zabezpečenie v štáte, v ktorom má zamestnávateľ sídlo alebo miesto podnikania. Ak to spĺňate, nemáte sa pri práci zo zahraničia čoho báť.
Čokoľvek k svojej práci alebo podnikaniu potrebujete, či už z domu, firmy alebo zo zahraničia, môžete to zohnať výhodnejšie online – pozrite si napríklad Aliexpress slovensky, alebo navštívte https://www.ikupony.sk/.